2023-2024 Boys Wrestling Team
2023-2024 Boys Wrestling Schedule
Schedules listed below are as of 6-27-23
Please refer to event calendar to the right for the most current schedule of events
Day | Date | Opponent/Event | Place | Time |
Friday | 12/8 | North Coast Classic | Independence Field House | 4:00 pm |
Saturday | 12/9 | North Coast Classic | Independence Field House | 10:00 am |
Saturday | 12/16 | Rebel Invitational | Willoughby HS | 10:00 am |
Wednesday | 12/27 | MIT | Medina HS | 10:00 am |
Thursday | 12/28 | MIT | Medina HS | 10:00 am |
Thursday | 1/4 | Double Dual -home with Black River, Brookside, Clearview-Senior Night | Columbia HS | 6:30 pm |
Saturday | 1/6 | Jacob Wasko Memorial Tournament | Columbia HS | 10:00 am |
Thursday | 1/11 | Double Dual at Keystone with Firelands and Clearview | Keystone HS | 6:30 pm |
Thursday | 1/18 | Double Dual at Clearview with Wellington and Oberlin | Clearview HS | 6:30 pm |
Saturday | 1/20 | Audrey Genovese Memorial Tournament | Orange HS | 10:00 am |
Thursday | 1/25 | Double Dual at Wellington with Keystone and Brookside | Wellington HS | 6:30 pm |
Thursday | 2/1 | Akron North Dual in the School | Columbia High School | 1:00 pm |
Saturday | 2/10 | LC8 Tournament | Brookside HS | 10:00 am |
Thursday | 2/15 | Dual at Bay | Bay HS | 6:00 pm |
Saturday | 2/24 | Sectional Tournament | Beachwood HS | 10:00 am |
Friday | 3/1 | District Tournament | .Independence | |
Saturday | 3/2 | District Tournament | Independence. | |
Friday | 3/10 | State Tournament | | |
Saturday | 3/9 | State Tournament | | |
Sunday | 3/10 | State Tournament | | |
| | | | |
2023-2024 Girls Wrestling Team
2023-2024 Girls Wrestling Schedule
Day | Date | Oppponent/Event | Place | Time |
Saturday / Sunday | 12/9 -10 | Ironman Tournament |
| |
Saturday | 12/9 | Mentor Super Duals | Mentor HS | |
Sunday | 12/10 | Lady Arcs Brush Pool Tournament | Brush HS | 10:00 am |
Saturday | 12/16 | Olentangy Orange Dual Tournament | Orange HS | 10:00 am |
Saturday | 12/21 | Mapleton Girls Tournament | Mapleton HS | 9:30 am |
Wednesday / Thursday | 12/27-28 | Lady Longhorn Tournament | Lutheran West HS | 11:00 am 10:00 am |
Tuesday | 1/9 | Home Tri with Avon Lake and Brunswick -Senior Night | Columbia HS | 6:30 pm |
Saturday | 1/13 | Lady Vikings Tournament | Akron North HS | 10:00 am |
Sunday | 1/21 | Perry Girls Tournament | Perry HS | 10:00 am |
Saturday | 1/27 | Columbia Girls Tournament | Columbia HS | 10:00 am |
Thursday | 2/1 | Akron North Dual in the School | Columbia HS | 1:00 pm |
Thursday | 2/8 | Berea Midpark Dual in the School | Berea/Midpark | 12:00 pm |
Saturday | 2/10 | State Duals | Marysville HS | 10:00 am |
Saturday | 2/17 | Brunswick | Brunswick | 10:00 am |
Sunday | 2/25 | PreRegional | Euclid HS | 10:00 am |
Sunday | 3/3 | Regional | Mentor HS |
|
Friday-Sunday | 3/8-10 | State Competition | | |